Antistolling bij bloedige ingrepen in de mond: weer een nieuwe richtlijn?

Webinar on demand

Afbeelding

Meer dan een miljoen mensen in Nederland gebruiken dagelijks een of zelfs meerdere antitrombotica. Dit betekent dat elke tandarts in Nederland regelmatig met een geantistolde patiënt wordt geconfronteerd en bij een bloedige ingreep in de mond het juiste beleid moet kunnen inzetten.

In vele gevallen kan de antistollingsmedicatie worden gecontinueerd, met in het algemeen een laag tot niet-significant risico op nabloedingen. Mocht er toch een nabloeding optreden, dan blijven de gevolgen doorgaans beperkt tot overlast voor de patiënt en de (dienstdoende) tandarts, en ontstaan er geen levensbedreigende situaties.

Anderzijds is er wel een kans op een trombo-embolische aandoening, zoals een niet bloedig cardiovasculair accident (CVA), als de patiënt de antistollingsmedicatie onnodig onderbreekt. Hoewel de kans op een CVA bij een korte onderbreking nog altijd klein is, kunnen de individuele gevolgen voor de patiënt groot zijn als dit onverhoopt toch optreedt.

Spreker dr. Baucke van Minnen gaat in deze webinar on demand in op de normale bloedstolling, antistollingsmedicatie en het toepassen van de KIMO klinische praktijkrichtlijn Antitrombotica  in de mondzorgpraktijk. Deze kennis is ook goed te gebruiken bij het toepassen van de herziene KIMO richtlijn die deze zomer zal verschijnen en naar verwachting slechts op details zal zijn aangepast.

Moderator is dr. James Huddleston Slater, tandarts-gnatholoog, klinisch epidemioloog en hoofdredacteur van het NTVT.

Onderwerpen

De normale stolling

  • Primaire en secundaire hemostase

Antistolling

  • Antitrombotische medicatie en hun werkingsmechanisme

  • Trends in het gebruik van antistollingsmedicatie

  • Toepassing van de KIMO richtlijn antitrombotica in de praktijk

Doelgroep

Tandartsen, mondhygiënisten

Beschikbaar en notificatie

Als je een NTVT webinar on demand aanschaft, verschijnt deze 5 weken na de uitzenddatum van de webinar in Mijn NTVT. Je krijgt hierover per e-mail bericht. Behaal je de eindtoets, ben je geregistreerd bij KRT en heb je je BIG-nummer ingevuld, dan kun je per webinar on demand 1,5 KRT-punten verdienen.

Informatie

Ingang accreditatie
dinsdag 20 mei 2025
Eind accreditatie
dinsdag 18 april 2028

Accreditatie

1,5 KRT-punten

Leerdoelen

In deze NTVT webinar leer je:

  • hoe de normale bloedstolling werkt;
  • op welke wijze de diverse antitrombotica ingrijpen op verschillende fasen in het stollingsproces;
  • hoe je de meeste zaken rondom een patiënt met antistollingsmedicatie eenvoudig kan afstemmen met behulp van de KIMO richtlijn ‘Antitrombotica’